Дизайнът на подовите настилки обикновено се влияе от цветовете и цветовите комбинации, които са (или стават) „популярни“ под влиянието на формиращите общите модни тенденции фактори.
Към началото на тази година, при подовите настилки се забелязват няколко основни групи тенденции.
• „Прозрачност“ при използваните настилки. Тази група обхваща преди всичко предоставяната на клиента информация за доставените продукти и използваните при поставянето им материали. Най-важните са влиянието върху околната среда и здравето на ползващите (най-вече – рисковите фактори) и типовете суровини, използвани при изработването и поставянето на дадената настилка.
• Абстрактни десени и мотиви, инспирирани от природата. Основни тук са луксозните винилови настилки (LVT) и най-вече – хетерогенните настилки. Трябва да се има в предвид, че тук далеч не става въпрос за „балатума от детството на мама“. Съвременните технологии позволяват нещо съвършено различно.Заради тяхната устойчивост (на влага, износване и надраскване), те са предпочитани най-вече за луксозни частни домове, офиси, магазини, заседателни зали и спортни зали. Предоставят се най-вече под формата на ламели (дъски) или цели листове, които варират по широчина и дължина, но общото е, че най-често по своята окраска имитират или напомнят за естествени органични материали (обикновено на дърво). Модни са настилките, които са по-неблестящи, като прецизно представят несъвършенството и незавършеността на естествените материали.
• Паркетите – както класически, така и по-иновативни. Класическите рибена кост и шеврон (обърнато V) се допълват от смесени по цвят и/или дори по типа на материална паркетни настилки, които включват доста ярки и привидно противоположни цветове. Това незабавно придава характерен натюрел на всеки под, като оставя и много място за проява на артистичните виждания и предпочитания на клиентите. Тук предимно става въпрос за ламинираните паркети, които „печелят“ при сравнение с класическите паркети заради много по-малката подвижност на подовото покритие и (разбира се) – поради далеч по-ниската си цена.
• Господството на сивия цвят. Сивият цвят вече се счита за новата „класика“ в подовите настилки. Това е така, защото той лесно и красиво може да бъде комбиниран, както с по-меки, така и с по-ярки и контрастни цветове, като се придаде уникален индивидуален цветови стил на всяко помещение. Съчетанието между по-тъмни (близки до сивото) и по-светли тонове, а също и между широки планки с различна дължина става все по-модерно дори и при паркетните настилки.
• Дълготрайност или по-ниска цена. По традиция, по-ниската цена обикновено се оказва решаваща при вземането на решение, каква точно подова настилка да бъде използвана. Но този подход все по-често започва да отстъпва и клиентите предпочитат макар и малко по-скъпите, но и доста по-висококачествени подови настилки, особено когато те са по-устойчиви, по-дълготрайни и по-лесни (съответно – по-евтини) за поддръжка.
Стенните PVC облицовки, препоръчителни за болнични стаи, операционни, реанимации, детски заведения, хосписи и др. подобни, са еластични винилови хомогенни или хетерогенни покрития за стени, които се произвеждат на рула в Европейски фабрики...
Луксозните винилови плочи са висококачествени винилови подови планки с уникален дизайн на натурално дърво, камък, метал, корк, мрамор и други естествени материали, в класически, модерни и рустикални декорации. С тях може да създадете неповт...
Мокетите са една от видовете подови настилки, които в България „нямат добро име“. Често хората са готови да „ги заменят“ с друг вид настилка, който преди всичко предполага по-лесно почистване и респективно по-малко в...